Artbase Reklaam OÜ

Aadress: Rägavere tee 35, Rakvere http://www.printec.ee/
Projekt: Artbase Reklaam OÜ tootmise loomine. Alustava ettevõtja stardi- ja kasvutoetus aprill 2009.


Artbase Reklaam OÜ on 2008 aasta alguses loodud äriettevõte, mille põhitegevuseks on laiformaattrükiste, trükiste, kleebiste, reklaammaterjalide tootmine ja kaasneva teenuse osutamine.
Firma looja ja asutaja töötas 2007. aastal üritusturunduse firmas projektijuhina ja töö sisuks oli kõikvõimalike reklaammaterjalide teostamine ja tellimine. Kulutused erinevatele teenustele kasvasid üpris suureks ja üleüldisest majandusbuumist ning nõudlusest tingituna tekkiski idee ise reklaami- ja trükiteenuseid osutava firma rajamiseks. Firma sai rajatud kahekesi koos sõbra Averi Õunaga, kellega koos umbes aasta aega asja sai aetud.
Projekt on mõjutanud või isegi muutnud mu elu suhteliselt palju. Ligikaudu 4 aastat tagasi 20-aastasena oli mul ettevõtlusest veel suhteliselt algne arusaamine aga üsna kiiresti tuli kõik põhitõed endale selgeks teha ning praktika tuli iseenesest. Aasta hiljem sai enda alluvusse inimesi palgatud ja juhi roll võetud. Minu ellu on see projekt tohutul hulgal uusi inimesi ja tutvusi toonud. Antud valdkonnas suhtleme väga palju teiste ettevõtete juhtide ja omanikega, kellelt on alati midagi õppida. Positiivse näitena saab tuua ühe suurima kliendi Narva Linnavara Ameti projekti, kus telliti meie käest piirkonna turismi arendamiseks trükise kontseptsiooni väljatöötamine ja tootmine. See oli meie jaoks esimene taoline projekt ja lepingu sõlmides võtsime vastu päris suure väljakutse. Aasta hiljem oli projekt edukalt lõpetatud ja klient oli töö käiguga ja tulemusega ülimalt rahul.
Suurim tagasilöök oli 2008.a. lõpus alanud ja terve 2009.a. aasta kestnud „masu“, soetatud seadmed seisid mitmed kuud ilma tööta ja tekkis tõsiseid raskusi. Koheselt tuli hakata otsima väljapääsu ning ettevõtte prioriteediks 2009. aasta esimesel poolel oli kontseptuaalne tootearendus: täiendati ettevõtte toote- ja teenusevalikut. Kasutusele võeti uus koduleht Printec.ee ning pandi palju rõhku Soome turule. Juba 2009. aasta lõpus tekkis mitu allhanke klienti Soomes, mis tuli firma edasisele arengule suureks kasuks.
Suurimaks õppetunniks on olnud see, et osates midagi juba nii hästi teha, on mõistlik seda teistele edasi õpetada ja nad enda alluvuses tööle panna.
Kõikidele, kes soovivad enda algatusel ettevõtet luua, soovitan juba äri alustamisel panna palju rõhku finantsprognoosidele. Tuleb suurt tähelepanu pöörata kaasnevatele kuludele ja võimalikele tuludele ning pidada korralikult aruandlust.
Tulevikult loodan projektile ainult head, peamine eesmärk on suurendada ekspordi osakaalu ja kasvatada käivet.

EAS toetas ettevõtet Stardi- ja kasvutoetuse meetme raames 200 000.- Eesti krooniga. Koostöös investeeriti tootmisseadmetesse, mille tulemusena laienes ettevõtte kliendibaas mitme arvestatava koostööpartneri võrra. Seeläbi tagati stabiilne käive ja käibe kasv, kasvutrend jätkub.