Õpilasfirmade juhendajate ja õpilaste tugimine ja maakondliku võrgustiku väljaarendamine

Õpilasfirmade liikmete tegevuse ja nende juhendajate töö toetamiseks korraldatakse tegutsevatele õpilasfirmadele asjakohaseid koolitusi ja seminare - nt müük, turundus, raamatupidamine jne. Lisaks korraldatakse detsembris maakonnas õpilasfirmade laat, mis pakub noortele ettevõtjatele võimaluse saada vajalikke müügikogemusi enne suurt üle-eestilist õpilasfirmade laata veebruaris Tallinnas. Samuti aitab laat tõsta avalikkuse tähelepanu selle ettevõtlusõppe metoodika vastu. Eesmärk on välja töötada toimuv ja jätkusuutlik õpilasfirmade tugisüsteem maakonnas, et kasvatada ettevõtlusalast teadlikkust ja innustada uusi noori  asutama õpilasfirmasid.

25. jaanuaril toimus raamatupidamisalane praktiline seminar, millest lisaks tegutsevatele õpilasfirmade liikmetele võtsid osa ka järgmise aasta potentsiaalsed õpilasfirmade asutajad. Üheskoos käidi läbi raamatupidamisalane näidisülesanne ja seminaripäeva lõpuks mängiti läbi ka õpilasfirma sulgemine ja likvideerimine. 

Foto: 25.jaanuar - raamatupidamisalane praktiline seminar Aqva hotelli seminariruumis.

 

10.veebruaril 2018 toimus Tallinnas suur üle-Eestiline õpilasfirmade laat, kus osales 260 õpilas- ja minifirmat nii Eestist kui piiri tagant. Teiste hulgas osalesid laadal ka Lääne-Virumaa õpilasfirmad. Laadal toimunud innovatsioonivõistlusel leidis kolme parima seas äramärkimist Tamsalu Gümnaasiumi söejäätist valmistav ÕF Lacos. Palju õnne!

Õpilasfirmade laada kohta on võimalik rohkem lugeda siit ja pilte vaadata siit ja siit.

 

20.aprillil olid 2017/18 õppeaastal maakonnas toimetanud õpilasfirmade liikmed ja uued, järgmise õppeaasta potentsiaalseid ÕF-liikmed oodatud ühisele suurele õppepäevale "Mina? Ettevõtja?" Rakvere Targa Maja suures saalis. Päeva eesmärgiks oli motiveerida ja inspireerida noori ettevõtlusõppega alustama. Üheskoos avastati läbi praktiliste tegevuste, kuidas ettevõtlikku eluhoiakut kujundada, mida maailm vajab ja kuidas end tulevikuks paremini ette valmistada, kuidas mõelda suurelt ja olla ise muutus. Oma "lugu rääkisid  õpilasfirmade liikmed Tapalt, Rakverest, Tamsalust, Kadrinast ja Väike-Maarjast, jagades oma kogemusi ja  õppetunde oma mööduva õpilasfirma aastast. Koolituspäeva viis läbi MTÜ Ettevõtlusküla.

Pilte koolitusest saab näha SIITMaakonnaleht Virumaa Teataja kajastas toimunut SIINNädalaleht Kuulutaja avaldas sündmuse järgselt artikli SIIN

 

10.mail kogunesid Rakvere Rohuaia lasteaeda Ideede arendamise õpituppa aga omakorda need 20.aprillil koolituspäeval osalenutest, kellel kindlad sihid ja plaanid järgmisel aastal õpilasfirma teekond ette võtta. Koos koolitaja Harald Lepiskiga arendasid Kadrina Keskkooli, Rakvere Gümnaasiumi ja Rakvere Reaalgümnaasiumi noored ettevõtjad oma järgmise aasta ideed ning koolituspäeva lõpuks pitchiti oma toodete või teenuste ideid ka mentoritele/ettevõtjatele.

Sügisel on oodata maakonnas õpilafirmade tuntavat kasvu ja põnevaid uusi õpilasfirmade tooteid.

Rohkem pilte 10.mai õpitoa üritusest võib näha SIIT.

Lisaks õpilasfirmade tugimisele maakonnas, tegeleb noorte ettevõtlikkuse programm ka õpilasfirmade juhendajate toetamise ja võrgustamisega. Koostöös Arenduskeskusega on maakonna ettevõtlus- ja majandusõpetajatele toimunud järgmised õppereisid:

6.märtsil 2018 - õppreis Tartusse. Külastati Hugo Treffneri Gümnaasiumi, kus oma õpilasfirma loomisest ja tegevusest rääkis ÕF Festera, 2018. aastal Euroopa õpilasfirmade võistluse võitnud õpilasettevõte. Samuti külastati Aparaaditehast, tutvuti selle maja tööde ja toimetamistega. Kohtuti ka Tartu Ärinõuandlas töötava noorte ettevõtlikkuse programmi juhi, Janeli Virnasega. Päeva lõpuks said õpetajad läbi mängida Ettevõtlusküla rollimängu.

23. august - õppreis Ida-Virumaale. Külastati Sillamäe gümnaasiumi ja tutvuti Sillamäe sadamaga.  

 

2018/19 õppeaastal alustas koolituste tugiprogramm uutele õpilasfirmadele taas!

12.novembril toimus maakonna õpilasfirmadele praktiline Turunduskoolitus, mida viis läbi Pamela Maran (Kuldnööbike OÜ).

20.novembril said kõik huvilised osa müügikoolitusest, mida viis läbi Marek Mekk (MTÜ Sebra koolitused).

22. detsembril leidis Põhjakeskuses aset Lääne-Viru õpilasfirmade maakondlik jõululaat, millest võttis osa 15 õpilasettevõtet. Laadal kõndis lisaks ostlejatele laudade vahel ringi ka žürii, kes valis oma lemmiku toote, parima väljapaneku ja parima müüja. Laata korraldatakse maakonnas teist aastat järjest.  

Virumaa Teatajas ilmunud uudis (Vaata, mida teevad meie õpilasfirmad ja kes valiti parimaiks 22.12.2018) koos galeriiga on nähtav SIIN.

Pikem artikkel (Õpilasfirmad astusid rahva ette, 28.12.2018) maakonnalehes laadast ja võistlusest on loetav SIIN.

 

2018/19. õppeaasta õpilasfirmad ja nende tooted maakonna koolide kaupa:

Rakvere Reaalgümnaasium:

 • ÕF Jabloko - müüb õunamahla ja pastoriseeritud mahla
 • ÕF V-Maius - šokolaadiglasuuriga vegan-kaerahelbebatoonid ja kaerahelbepallid
 • ÕF "Või"mas - käsitöövõi

Rakvere Gümnaasium

 • ÕF Mytime - isikliku tähendusega raamatud/märkmikud

Väike-Maarja Gümnaasium

 • ÕF Murve - riidest sangadega kotid, mille peal kaunistuseks joonistatud kalambuurid ning illustratsioonid
 • MF Küge - käsitööküpsised

Tapa Gümnaasium

 • ÕF BomBom - vannipommid
 • ÕG KRED - disainitud T-särgid ja sokid
 • ÕF StressEst - stressipallid
 • ÕF Zäk - mee- ja savibaasil looduslikud näomaskid
 • ÕF Amblyn - võtmehoidja
 • ÕF Staxee - mobiiliaksessuaaride ja muude toodete vahendus

Tamsalu Gümnaasium

 • ÕF Tark Paber - valemiplakt
 • ÕF Framed - pildiraamid

 Haljala kool

 • MF Klapp Clap - unemaskid

Simuna kool

 • MMF CakePops - koogikommid tervislikust toorainest
 • MMF Krõllid - kommid + kadaka, kase või elupuust võtmehoidjad
 • MMF AIESS - helendavad öökullid

 Porkuni kool 

 • Konna Kohvik - kohviku pidamine koolis